שם

  דוא"ל

  טלפון -
לצפייה בכל הניוזלטרים

לארכיון הניוזלטר >>

 

 

 


 עמוד הבית >> pro >> פרימר - טעימת יינות מוקדמת
 

 

פרימר - טעימת יינות מוקדמת 

מהו פרימר? מי מציג את יינותיו בפרימר? איך בוחרים את היין שיוצג וייצג את היקב בטעימות מוקדמות. אליאור גלאון עונה על שאלות אלו ונוספות על פי הידע והניסיון שלה במסגרת הסטאז' שלה. זו השנה השנייה שמזדמן לה להשתתף בהכנות ולחוות מקרוב את ההתרחשויות הרבות שמלוות את הפרימר. מידע חיוני לאנשי תעשיית היין המקצועיים וגם תהייה האם זה יקרה גם בישראל...
מאת: אליאור גלאון      
  פרימור חדש חדש 300511
 

 

 

גם כאן במחוזות בורדו, העונה החמה (תרתי משמע) נמצאת בפתח. בימים האחרונים האביב חוזר אלינו, ובגדול. השמש זורחת, הטמפרטורות גבוהות, הגפנים מתעוררות מוקדם מהרגיל ואירועי הפרימר (Primuer) בעיצומם. אז מה זה בעצם הפרימר? זוהי ההזדמנות של היקבים להציג את היינות של השנה ובבורדו, שהיא כמו ההוליווד של עולם היין, הפרימר הוא כמו טקס חלוקת גלובוס הזהב (את ההשוואה לאוסקר נשמור לויין אקספו – Wine expo- שייערך הקיץ בבורדו).
 
מדי שנה אירועי הפרימר נערכים בין מרץ לאפריל והיינות מיועדים בעיקר לטעימות של עיתונאים ומבקרי יין, קניינים וסוחרי יין, סומליירים ומסעדות. היינות המוצגים הם כמובן מבציר 2010. במסגרת הסטאז' שלי ביקבי סוטארד (Soutard) שבסנט-אמיליון המדורגים כ-גראנד קרו קלאסה, זוהי השנה השנייה שבה מזדמן לי להשתתף בהכנות ולחוות מקרוב את ההתרחשויות הרבות שמלוות את הפרימר.
 
מי בעצם מציג את יינותיו?
מפאת ריבוי החוקים והתקנות שקיימים בעולם היין הצרפתי, הרבה יקבים מתאגדים יחדיו. אך אפשר לומר שגם יחסי הציבור מהווים חלק מן העניין. מן הסתם קל הרבה יותר לפעול, למכור ולגרום לאחרים להכיר אותך כאשר אתה משתייך לקבוצה כזו או אחרת. יחד עם זאת, מאחר שגודלה של התעשייה הוא עצום, אי אפשר לצפות לכך שיימצא ארגון אחד שיאגד את כל היקבים. כך קרה שיקבים מוצאים ארגונים להשתייך אליהם המאגדים את חבריהם על בסיס נקודות מוצא ועניין משותפות. כל שנה מתנדב יקב אחר לארח בין קירותיו את יינות הפרימר לשלושה או ארבעה ימים של תצוגה וטעימות.
 
 
אז איך בוחרים למעשה את היין שיוצג?
ראשית, כמובן שבחירת העיתוי בתאריכים המסוימים האלו איננה מקרית כלל וכלל. ברוב רובם של היקבים סביב בורדו משתמשים בחביות ליישון היין ולרוב ביקבים הגדולים ביטוי הטרואר הוא בענבים בעלי איכות מאוד מרוכזת אשר מצריכה אחוז גבוה של חביות עץ חדשות. בתחילת תהליך היישון טעמי העץ הינם חזקים ואינם משתלבים עדיין עם ארומות היין מה שיכול ליצור חוסר-איזון מבחינת הטעימה. לכן, היין זקוק לשלושה חודשים לכל הפחות כדי להתחיל ולהשתלב בצורה הרמונית יותר עם העץ של החבית. הפרימר חושף אפוא את היינות בתקופה זו של השנה לאחר שעברו כבר ארבעה או חמישה חודשים של יישון.
 
בשבועות שלפני הפרימר הייננים טועמים את כל היינות השונים מהחביות השונות ומתחילים לחפש את הערבוב ההרמוני ביותר. מה פירוש הדבר?
 
 
מאחר שבצרפת קיימות הגבלות על סוג הענבים שמותר לייצר בכל מחוז (בבורדו, למשל הזנים הקלאסיים הם מרלו וקברנה), הבלנד מתבצע אפוא בין חלקות שונות של אותם זנים כאשר כל קבוצת חלקות בעלת מאפיינים דומים עוברת את התסיסה ביחד וממשיכה להתיישנות בחביות, כל קבוצה בנפרד. רק בסופו של תהליך הייצור יחליטו היצרנים על הערבוב הסופי ממנו יכול לצאת יין אחד, שניים או שלושה, לפי גודל היקב ולפי מסורת ייצור היין של אותו יקב.
 
הפרימר, אם כך, הינו סוג של מצגת, המאפשרת לקונים להזמין ולקנות מראש יין מהערבוב שנטעם וזה נשמר וממתין להם בחביות עד הביקבוק. הערבוב של יינות הפרימר משקף לרוב את סגנון היין של היקב ואף את ההתפלגות באחוזים בין הזנים השונים הכלולים ביין הסופי. הטעימה המוקדמת הזו מאפשרת לעמוד על ההבדלים בין החביות השונות ומסייעת לבחור את החבית שמתקיים בה איזון טוב יותר עם היין בשלב המסוים הזה של היישון. גם אם הטועמים יודעים שהיין עדיין לא גמור, ישנה חשיבות רבה לטעמו הנוכחי ולרמת גרימת העונג לחיך שהוא מסב. חשוב מאוד להקדים ולערבב את השילוב שיוצג בפרימר כבר כשבועיים שלושה לפני האירועים עצמם כדי שהזנים השונים יתמזגו יחדיו וייווצר יין אחיד ומאוזן יותר. למרות זאת, ישנם יצרנים שמעדיפים לשמור לחוד את החביות השונות ולערבב את הפרימר ממש ברגע הביקבוק עצמו.
 
 
ובפועל, איך זה עובד?
 
מכיוון שהיינות עדיין אינם מוכנים, נלקחות הדגימות מדי יום ביומו. אנחנו מגיעים ליקב ומבקבקים ידנית. כמו תמיד ואף יותר מתמיד לסטריליות כאן יש חשיבות עליונה. הבקבוקים נשטפים במים ולאחר מכן גם ביין עצמו כדי להקטין את הסיכוי לכניסת ריחות חיצוניים אל הבקבוק ובכך לפגום בטעימה. כל היינות מבוקבקים עם פקק ומוצגים עם תוויות היקב. אני חייבת לציין שהאווירה בדוכנים מאוד נעימה והזכירה לי משהו מהאווירה החמה שיש בסלוני יין בארץ. ישנה הרגשה של פרגון ואחווה בין היצרנים. אין ספק שזה המקום לשיחות מקצועיות ולהכרות עם אנשים מהתחום. כלל לא נתקלים בסטריאוטיפ הצרפתי המנוכר, להפך. מעבר לכך זוהי חוויה יוצאת מן הכלל, כולם עוטים את מחלצותיהם הרשמיות, הגברים עטופים בחליפות מן המניין והנשים במקטורנים ותכשיטים. אין ספק שזהו המקום לראות ולהיראות.
 
 
הבורז'ואה של סנט אמיליון
 
קבוצת יקבי ה"גראנד קרו קלאסה" הציגו את יינותיהם בשני איחודים שונים: האחווה (L'association Grands Crus classe de St-Emilion) והאיגוד (L'union de Grands Crus Classe de St-Emilion).
יקבי סוטארד – מקום הסטאז' שלי, כאמור - הציגו השנה את היינות של אונולוג הבית – יועץ היין מישל רולאנד (Michel Roland) ביקב המשופץ והחדש שנחנך בבציר האחרון. מעבר ליינות שלנו הוצג מבחר של כמאה יינות שהגיעו מסנט אמיליון, מפומרול, מדרום צרפת ואפילו מאיטליה.
 
גם התאחדות היינות הביודינמיים (Biodyvin) התארחו בשאטו פונרוק זו השנה החמישית. במסגרת זו ניתן היה למצוא יינות מכל רחבי צרפת – מהרון, מבורגונדי, מהלואר וכמובן שגם מבורדו. שינוי מרענן היה למצוא לא מעט יינות לבנים שהם מצרך נדיר עבורי היות וסנט-אמיליון הינו מחוז המייצר מאה אחוז יין אדום.
 
בנוסף, גם איחוד היינות האורגניים של מחוז בורדו הציג בסנט-אמיליון וכמו כן גם איחוד שנקרא "המעגל של הגדה הימנית" ( של הנהר...) שמציג את יקבי הגראנד קרו של סנט אמיליון שמייצגים סיווג פשוט יותר ומונים מספר רב של יקבים.
 
הכי חשוב, הטעם!
 
אין ספק שבציר 2010 התגלה כבציר טוב יותר מקודמו עם פוטנציאל יישון הרבה יותר ארוך. אפשר לומר שגלומה בו הבטחה להשתוות לבצירים הגדולים של בורדו. בשנה שעברה בפרימר מצאנו שיינות רבים נבצרו מאוחר (מדי) ושהם חסרי חומציות ובעלי פרי בשל מדי אשר מדמה את היין ככבד. מה שקרה היה שמזג אוויר טוב בתקופת הבציר פיתה יצרנים רבים לבצור מאוחר יותר, בייחוד אחרי שנים לא קלות כמו 2007 ו- 2008. אז, הבשלות של הטאנינים והריכוז של היין היו ניכרים אלא שהיה נדמה שאנחנו טועמים יין שהוא כבר מוכן. השנה בשלות הענבים הייתה טובה יותר, וניתן אפילו לומר – מצוינת (מבחינה פנולית). לא לשווא מתבדחים על אנשי בורדו שהם מתפעלים יותר מדי מהצבע. לו הייתם כאן הייתם יכולים להיווכח שרמת חומר הצבע והטאנינים פה כל כך גבוהה שאחרי יום של טעימות האצבע האוחזת בכוס הפכה סגולה וכולם יכולים להבחין כמה יין טעמת מכיוון שהשפתיים נצבעות בסגול עמוק...
 
חלק מהיינות שטעמנו היו בעייתיים בשלב זה של חייהם. מזג האוויר החם ששטף אותנו לאחרונה יכול להוות סיבה לחוסר איזון בין פרי לעץ במספר רב של יינות. התופעה הייתה יינות בעלי פרי שמורגש באופן בולט שהוא נדחק לחך האחורי ונבלע מאחורי הרבה מאוד עץ. עוד סיבה יכולה להיות בחירה של לא מעט יצרנים השנה – נוכח הפרי העוצמתי שהתקבל מהבציר – להחליט על יישון במאה אחוז חביות חדשות. סיבה נוספת יכולה להיות ניסיונם של יצרנים המבקשים ליצור יין בסגנון האהוב על מבקרים מסוימים. בכך הם מחטיאים את הביטוי של הטרואר.
 
יחד עם זאת, נמצאו מגוון יינות שהיו נפלאים, מאוזנים, בעלי חומציות בולטת ומרעננת עם טעמי פרי בולטים ומתפרצים. חלקם היו ארוכים יותר, חלקם ארוכים פחות, עץ בולט ברקע או נוכח, אבל אין ספק: מדובר כאן בפוטנציאל צרוף.
 
גם בארץ?
מה שהכי מעניין אותי ברגעים כאלה זו השאלה האם צורת מסחר כזו תגיע יום אחד לארץ? האם אתם רואים את היקבים שלנו מתאגדים ומוכרים את יינותיהם חודשים לפני סוף תהליך הכנתם בדומה למתרחש בבירת היין בורדו?

 


הוסף תגובה

<אפריל 2014>
יום איום ביום גיום דיום היום ושבת
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930


Pro

בית ספר ליין

היסטוריה, תרבות ויהדות

יין ובריאות

כתבות תדמית

נשים ויין

ציוד ושירותים

תיירות יין

 
אירוח והגשה, כלים ואביזרים

גלבוע ויין

הכל ביקבים

יין וכלכלה

סיקור אירועים

קורסים וסדנאות

סדנת יין 
אירועי יין

דירוגים והמלצות - ביקורת בגובה העיניים

הכרם, הגפן והבציר

יין זה אנשים

מבזקים וחדשות

סיקורי אירועים

שמן זית וחומץ בן יין

 
ביקורים ביקבים

דירוגים והמלצות - דניאל רוגוב

חגים ומועדים

יין, אוכל ומסעדות

מגפן ליין

עולם היין שלי

שף תשתה

 
בישול ואפייה ביין

דירוגים והמלצות - שועל בכרם

חנויות

יינות חדשים וטעימות

ניוזלטר

פעילות הפורטל

תחרויות ותערוכות

 

 


ראשי הפוך לדף הבית מי אנחנו צור קשר

© כל הזכויות שמורות ל- Israel Wines,  2008
Powered by Gafko & Kiwinet